Deaf team for World athletics to picked next month

Apr 11, 2021

The Deaf Athletics Association of Kenya,DAAK, will hold its national trials on May 24 and 25 at the Nyayo national stadium to select the team for the second edition of the World Athletics Championship to be staged in Toronto, Canada in July.

24 athletes will be selected to compete in the 100m, 200m, 400m, 4x100m, 4x400m,3000m Steeplechase, 5000m, 10000m, short put, javelin and discuss for the Toronto games that will run from July 12-22 and is expected to see over 4000 athletes from 83 countries competing for top honours.

The team is expected to report for residential training camp at the Moi International Sports centre, Kasarani on June 16 ahead of the championships.

"We want to select 24 but we can even double the number if we get more funding, this is an initiative taken solely by DAAK to show that we can also organize deaf championship but if more corporate bodies come in we may send up to 40 athletes to Canada," said Bernard Benja, DAAK Secretary.

Over 200 athletes drawn from all over the country are expected to feature in the trials at Nyayo to fight for the tickets during the nationla trial. DAAK on Tuesday held it's Nairobi region trials at Nyayo stadium.

Geoffrey Kamia and Veronice Wairimu booked their places for the national trials in the 1500m and 5000m of both the men and women after seeing off opposition from Martin Nguchil and Esther Wanjiku respectively before extending their dominance over Peter Kiarie and Esther Wanjiru in the longer race .

Kamia was 0:749 less the qualifying mark, clocking 4:16.51 to finish infront of Nguchil who timed 4:24.93 with Peter Njenga coming third stopping the clock at 4:26.20.

Wairimu stopped the timer at 6:04.12 with Wanjiku taking second position in 6:49.93 while Irene Nyobake cames third after she clocked 7:40.27.

 Wairimu confirmed her might over Wairimu in the 5000m where she clocked 24:14.15 with Wairimu following second in 25:40.27. Kamia clocked 15:42.20 which helped him beat Peter Kiarie (17:53.40) and Abdi Abdilu (19:37.06) who came second and third respectively.

 

Selected Results

400m -men

Ancient Koili 51.87

Javia Manaysi 52.09

Brian Wainaina 53.67

 

400m women 

Davia Auwar 1:18.32

Ireen Munaysi 1:24.71

Beth Wanjiku  1:25.94

 

100m men

Evanson Nguire 11.17

Ancient Kioli 17.78

Erick Jobita 12.48

 

100m women

Davia Auwar 14.13

Mercy Tunai 15.12

Grace kabua 15 59

 

15000m- men 

Geofrey KAmia 4:16.51

Martin Ngachil 4:24.63

peter Njenga 4:26.20

 

15000m women 

Veronice Wairimu 6:04.12

Esther Wanjiku 6:49.93

 

5000m men

Geoffrey Kamia 15:42.20

peter Kiarie 17:53.40

Abdi Abdilu 19:37.06

 

5000m women

Veronice Wairimu 24:14.25

Esther Wanjiru 25:40.27

 

 

Elvince Joshua

© All rights reserved