Kenya dictate pace at CANA championship

By sportsnewsarena correspondent
Apr 26, 2021
  • Emily Muteti led a Kenya one-two Kenya finish in the girl’s 15-16 years 50m butterfly. (SNA File Photo)

Kenya collected 19 more medals on the second day of the African Swimming Confederation (CANA) Zone III and IV championship at the Kampala Parents swimming pool in Kololo.

Of the 19 medals, six were gold, nine silver and four bronze.

The gold medal winners were Rosafio Matteo who led a 1-2 finish in the boy’s 13-14 years 200 meters freestyle. Matteo clocked 2:10.40 ahead of teammate Nation Thorpe who was timed at 2:12.00.

Danielle Awori and Emily Muteti won gold and bronze in the girl’s 15-16 years 200m freestyle. Awori touched the pads at 1:13.70 ahead of Melodie Naidoo from Mauritius on 2:14.80. Muteti who starred at the Kenya Secondary Schools Sports Association games in Mombasa came in third on 2:15.80.

Muteti got her second medal when she led a one-two Kenya finish in the girl’s 15-16 years 50m butterfly clocking 29:90 ahead of Ger Ogot who finished second on 30.70. South Africa’s Jack Khanya was third touching the pads at 30:80.

Marina Kimani was another gold medal winner for Kenya in the boy’s 15-16 years 200m freestyle where he stopped the clock at 1:59.30. Christian Jacobsz from South Africa and Darren Minnie finished second and third.

After the second day, Kenya led the championship with a combined total of 1323 points ahead of South Africa on 1131 and Angola with 1090. The men’s team had a total of 762 points with Angola second on 590 and South Africa third with 575.

Kenya’s women narrowly led South Africa. They had 561 points while South Africa and Mauritius tied on 555.5 points.

Combined Team Scores:  1. Kenya 1323, 2. RSA 1131, 3. Zambia 1090, 4. Angola 1053.5, 5. Mauritius 827, 6. Uganda 710.5, 7. Tanzania 683, 8. Malawi 318.5, 9. Rwanda 171.5, 10. Burundi 145, 11. Seychelles 70.

Women:  1. Kenya 561, 2. RSA 555.5, 3. Mauritius 555.5, 4. Zambia 532.5, 5. Angola 563, 6. Tanzania 391.5, 7. Uganda 259, 8. Malawi 144, 9. Rwanda 71, 10. Seychelles 70, 11. Burundi 49.

Men:  1. Kenya 762, 2. Angola 590.5, 3. RSA 575.5, 4. Zambia 557.5, 5. Uganda 451.5, 6. Tanzania 291.5, 7. Mauritius 271.5, 8.Malawi 174.5, 9. Rwanda 100.5, 10. Burundi 96.

Selected results

Boy's 13-14 200 SC Meter Freestyle:  1. Matteo Rosafio (KENYA) 2:10.40; 2. Nation Thorpe (KENYA) 2:12.00; 3. Teko Khetsi (RSA) 2:13.40.

Boy's 12 & Under 200 SC Meter Freestyle:  1. Nabil Sale (UGANDA) 2:17.50; 2. Alvin Omondi (KENYA) 2:24.50; 3. Enrique Mascarenhas (ANGOLA) 2:25.30.

Girl's 15-16 200 SC Meter Freestyle:  1. Danielle Awori (KENYA) 2:13.70; 2. Melodie Naidoo (MAURITIUS) 2:14.80; 3. Emily Muteti (KENYA) 2:15.80.

Boy's 15-16 200 SC Meter Freestyle:  1. Marina Kimani (KENYA) 1:59.30; 2. Christiaan Jacobsz (RSA) 2:01.20; 3. Darren Minnie's (RSA) 2:04.30.

Boy's 17 & Over 200 Meter Freestyle:  1. Pedro Pinotes (ANGOLA) 1:52.10; 2. Hamdan Bayusuf (KENYA) 1:57.50; 3. Yohan Lim Chou Sang (MAURITIUS) 1:57.50.

Girl's 12 & Under 50 SC Meter Butterfly:  1. Erin Hartzeberg (RSA) 32.90; 2. Hadassah Gichovi Mumbai (KENYA) 33:00; 3. Sonia Tumioto (TANZANIA) 33.60.

Boy's 12 & Under 50 Meter Butterfly:  1. Nabil Saleh (UGANDA) 30.00; 2. Alvin Omondi (KENYA) 32:00; 3. Danilo Rosafio (KENYA) 32:40.

Boy's 13-14 50 SC Meter Butterfly:  1.Nabeel Sieed (RSA) 28.70; 2. Maahir Harunani (KENYA) 29:50; 3. Daniel Francisco (ANGOLA) 29:80.

Girl's 15-16 50 SC Meter Butterfly: 1. Emily Muteti (KENYA) 29.90; 2. Ger Ogot (KENYA) 30.70; 3. Jack Khanya (RSA ) 30.80.

Boy's 17 & Over 50 SC Meter Butterfly:  1. Lee Savory (ZAMBIA) 25.50; 2. Issa Abdallah (KENYA) 26.00; 3. Ramadhan Vyombo (KENYA) 26.30.

Girl's 14 & Under 400 SC Meter Freestyle: 1 . Republic Of South Africa (Kirsty Marais, Joey Carollisen, Amber Manchest, Dane Steyn) 4:22.50; 2. Mauritius (Aurielle Tang Ryan, Stacy Chan pit chu, Camille Koenig, Wong Soon Chong) 4:26.80; 3. KENYA (Nasimiyu Khatundi, Imara Bella Thorpe, Virginia Okumu, Kira Geheb) 4:28.70.

Boy's 14 & Under 400 SC Meter Freestyle Relay:   1. KENYA (Nobby Obuya, Nabil Shikley, Batian Thorpe, Matteo Rosario) 4:02.30; 2. RSA (Farouk Soomar Faiz, Khetsi Teko, Gareth Stanford, Nabeel Sieed) 4:07.80; 3. TANZANIA (Mubanga Peeperrkorn, Shamrad Magesvaran, Matthew Guild, Adil Bharmal) 4;13:40.

Girl's 15 & Over 400 SC Meter Freestyle Relay:  1. MAURITIUS (Poo, Cheong Elodie, Melodie Naidoo) 4:12.50; 2. KENYA (Emily Muteti, Danielle Awori, Ger Ogot, Akinyi Ogot) 4:15:40; 3. ANGOLA (Luindia Kamavo, Maria Freitas, Yara Lima, Ana Nobrega) 4:15:70.

Boy's 15 & Over 400 SC Meter Freestyle:  1. KENYA (Maina Kimani, Issa Abdallah, Hamdan Bayusuf, Shivraj Vaghela) 3:36.70; 2. MAURITIUS (Yohan Perez, Ismail Mowlabaccas, Chris Ah-siong, Yohan Lim Chou Sang) 3:41.00; 3. RSA (Christiaan Jacobsz, Darren Minnie's, Junaid Scheepers, Keanu Silent) 3:42:00.